Haber

Şap Hastalığı Korkusu: Türkiye’de İlk Şap Hastalığı Vakası

Tarım ve Orman Bakanlığı, ilk şap hastalığı vakasının tespit edildiğini duyurdu. Bakanlık, Türkiye genelinde hayvanlarda şap hastalığı nedeniyle il ve ilçe canlı hayvan pazarlarının bir sonraki duyuruya kadar yasaklandığını bildirdi.

Çeşitli illerde şap hastalığı nedeniyle tüm hayvan pazarları kapatıldı. Şehirlerarası hayvan taşımacılığı yasaktır. Tarım ve Orman Bakanlığı, şap hastalığı tespit edilen 8 işletmede karantina dahil tüm önlemlerin alındığını bildirdi. Tarım ve Orman Bakanlığı ilk şap hastalığı vakasının tespit edildiğini açıkladı.

Türk Veteriner Hekimler Birliği de deprem bölgesi başta olmak üzere tüm Türkiye’de şap hastalığından kaynaklanan riskler konusunda uyarılarda bulundu.

Türkiye Veteriner Hekimler Birliği (TVHB) Merkez Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Arslan, bölgede veterinerlik hizmetinin aksamaması için depremde muayenehanesi yıkılan veteriner hekimlere konteyner temin edilmesini istedi. Aşı ve ilaç temininin de bir süre ücretsiz olması gerektiğini söyledi.

Öte yandan Tarım ve Orman Bakanlığı’nın konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

‘Irak’ta şap hastalığı ile ilgili gelişmelerin ortaya çıkması nedeniyle Avrupa Birliği Şap Hastalığı Yönetmeliğine uygun olarak Numune Verme ve Test Protokolü çerçevesinde Bakanlığımız Şap Enstitüsü Müdürlüğüne farklı lokasyonlardan numuneler gönderilmiştir. ve Çaba Komitesi (EuFMD).

Enstitümüzce bir örnekte ülkemizde daha önce bulunmayan SAT-2 serotipi tespit edilerek etken izole edilmiş ve ülkemizde bu serotipe karşı aşı üretimi için ivedilikle çalışmalara başlanmış olup, İl Müdürlüklerimizin yanı sıra tüm paydaşlar konu ile ilgili uyarılmıştır.

Bakanlığımız, hastalığın ülkemize yayılmasının önlenmesi amacıyla ivedilikle ilgili kurumlarla iletişime geçerek sınır gözetimi ve yol denetim faaliyetlerinin artırılması konusunda gerekli bilgilendirmeleri yapmıştır. Sahada titizlikle yürütülen çalışmalar sonucunda ilk SAT-2 serotip şap hastalığı vakası tespit edildi. Halihazırda hastalıktan muzdarip 8 işletmede kordon-karantina dahil tüm önlemler alınmıştır. 8 Mart 2023 tarihinde Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’ne gerekli bildirim yapılmıştır.

Enstitümüzce bir örnekte ülkemizde daha önce bulunmayan SAT-2 serotipi tespit edilerek etken izole edilmiş ve ülkemizde bu serotipe karşı aşı üretimi için ivedilikle çalışmalara başlanmış olup, İl Müdürlüklerimizin yanı sıra tüm paydaşlar konu ile ilgili uyarılmıştır. Bakanlığımız, hastalığın ülkemize yayılmasının önlenmesi amacıyla ivedilikle ilgili kurumlarla iletişime geçerek sınır gözetimi ve yol denetim faaliyetlerinin artırılması konusunda gerekli bilgilendirmeleri yapmıştır.

Sahada titizlikle yürütülen çalışmalar sonucunda ilk SAT-2 serotip şap hastalığı vakası tespit edildi. Halihazırda hastalıktan muzdarip 8 işletmede kordon-karantina dahil tüm önlemler alınmıştır. 8 Mart 2023 tarihinde Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’ne gerekli bildirim yapılmıştır.

SAT-2 serotip şap hastalığı ile ilgili tüm gelişmeler Bakanlığımızca ilk andan itibaren yakından takip edilmekte ve gerekli tüm önlemler alınmaktadır.

Ülkemizde ilk kez görülen bu serotipe karşı aşı üretimini ivedilikle tamamlayan Bakanlığımız, büyükbaş hayvan varlığımızın tamamının aşılanması için gerekli çalışmaları hızla yürütüyor.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu