Haber

Haiti’de Gıda Yardımı Azaldı: 100 Bin Kişiye Ulaşamayacak

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Beslenme Programı (WFP), finansman güçlükleri nedeniyle bu ay Haiti’de ‘acil’ gıda yardımı alan insan sayısını bir önceki aya göre yüzde 25 azaltmak zorunda kaldı ve sonuç olarak alamayacak. acil yardıma ihtiyacı olan 100.000 kişiye ulaşmak. ilan edildi.

WFP dün yaptığı açıklamada, bu ay azalan fon seviyeleri nedeniyle, WFP’nin Haiti’de acil gıda yardımı alan insan sayısını bir önceki aya göre yüzde 25 azaltmak zorunda kaldığını söyledi. Sonuç olarak, en savunmasız Haitililerden 100.000’i bu ay WFP takviyeleri olmadan yaşamak zorunda kalacak.

“Takvim yılı için mevcut finansman düzeyinde, WFP acil ihtiyaç sahibi toplam 750.000 kişiye gıda yardımı sağlayacak kaynaklardan yoksundur. Bu, ülkenin benzeri görülmemiş insani ihtiyaçlarla karşı karşıya olduğu ve nüfusun neredeyse yarısının (4,9 milyon kişi) ) yeterli yiyeceği var” denildi. Bulunamayacağı bir zamanda gerçekleşir.”

ACİL 121 MİLYON DOLARA İHTİYACIM VAR

Yılın ilk 6 ayında WFP’nin ülkedeki müdahale planının sadece yüzde 16’sının finanse edildiği belirtilirken, insani yardımın devam etmesi için yıl sonuna kadar 121 milyon dolara ‘acil’ ihtiyaç olduğu belirtildi. Kuruluşun 2023 yılında 2,3 milyon kişiye ulaşmayı hedeflediğini ancak maddi sıkıntılar nedeniyle bu hedefin tehlikede olduğunun belirtildiği açıklamada, yılın ilk yarısında 450 binden fazla çocuğa okulda yemek verildiği ve bunun birçok öğrencinin gün içinde yediği tek tam öğün olduğu vurgulandı. Ayrıca, finansman olmadığında, söz konusu çocukların neredeyse yarısının yaz tatilinden sonra okula döndüklerinde okul yemeklerine erişemeyecekleri kaydedildi.

haber-kozluk.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu