Haber

BM Yemen Özel Temsilcisi Husi yetkiliyle “barış ve ateşkesi” görüştü

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, Husi Yüksek Siyasi Konseyi Lideri Mehdi el-Muşat ile “barış ve ateşkes” konularını görüştü.

Husilerin kontrolündeki SABA haber ajansının haberine göre Mushat, BM Özel Temsilcisi Grundberg ve beraberindeki heyet ile başkent Sana’da görüşmek üzere geldi.

BM’nin Yemen’deki barış sürecindeki “önemli rolü ve bu süreci ilerletme çabalarına” övgüde bulunan Mushat, “Yemen halkının saldırılar nedeniyle yaşadığı acıyı hafifletmek, halkın adil ve onurlu bir barış taleplerini yerine getirmek istiyoruz. ” terimleri kullandı.

Habere göre BM Özel Temsilcisi Grundberg de “Muşat’ın barış sürecini ilerletme kararlılığı ve son dönemdeki ateşkes başarısı”na övgüde bulundu.

Görüşmede Husilerin Sözcüsü Yahya er-Rai, Başbakan Abdulaziz bin Habtur ile Savunma ve Güvenlikten Sorumlu Başbakan Yardımcısı Celal er-Ruveyşan da hazır bulundu.

BM’nin Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, temaslarda bulunmak üzere Husilerin kontrolündeki Sana’ya gelmişti.

Yemen’deki kriz

Yemen’de İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana’nın ve bazı bölgelerin kontrolünü elinde tutuyor. Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçleri, Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetini destekliyor.

BM’nin Yemen Özel Temsilcisi Grundberg geçen yıl 2 Nisan’da Yemen hükümeti ve Husilerin operasyonlarını 2 ay süreyle askıya alma konusunda anlaştığını duyurdu. 2 uzatmayla 6 ay devam eden ateşkes, 2 Ekim 2022’de sona erdi.

Umman’ın Yemen’de ateşkesi yenileme girişimlerini sürdüren Husilerin kontrolündeki Sana’a 10 Ocak’ta gönderdiği heyet, temaslarını tamamlayarak Umman’a dönmüştü.

Yemen Enformasyon Bakanlığı Müsteşarı Muhtar er-Rahbi, Umman heyetinin Sana’a’dan uygun haberlerle döndüğünü belirtti.

haber-savur.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu