Ekonomi

Fed Bowman: Faiz artışı gerekebilir

Fed Başkanı Michelle Bowman, Federal Rezerv’in enflasyonu düşük tutmak için muhtemelen faiz oranlarını daha fazla artırması gerekeceğini söyledi.

Bowman, halen yüksek olan enflasyon, güçlü tüketici harcamaları, konut piyasasındaki toparlanma ve yüksek fiyatların artmasına yardımcı olan işgücü piyasası göz önüne alındığında, Fed’in geçen ay faiz oranlarını çeyrek puanlık artırmasını desteklediğini söyledi.

Kansas Bankers Association’a sunulmak üzere hazırlanan konuşmasında, Fed’in faiz belirleme kurulu Federal Açık Piyasa Komitesi’ne (FOMC) atıfta bulunarak, Enflasyonun FOMC’nin yüzde 2 hedefine doğru gerçek bir yola girmesi için muhtemelen ek faiz artırımlarına ihtiyaç duyulacağını da bekliyorum.”söz konusu.

“GÜZERGAH BELİRLENMEDİ”

Bowman, para politikasının “önceden belirlenmiş bir rotada” olmadığını ve verilerin gelecekteki kararlara yön vereceğini de belirtti. “Gelecek veriler enflasyondaki ilerlemenin durduğunu gösterirse, federal fon oranını gelecekteki bir toplantıda yükseltmeye istekli olmalıyız.”dedi.

Bowman, çoğu kez bazı meslektaşlarından daha şahin bir ilgi görüşü sunar.

Haziran ayında açıklanan varsayımlarda, Fed politika yapıcıları, Fed politika faizinin yılı, bankanın Temmuz sonundaki toplantısında belirlenen ayarın çeyrek puan üzerinde %5,6 ile tamamlamasını bekliyorlardı.

haberaltunhisar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu