Haber

Çanakkale’de 3 gündür devam eden orman yangınına müdahale sürüyor

– Çanakkale’de 3 gündür devam eden orman yangınına müdahale sürüyor

ÇANAKKALE – Çanakkale’de 3 gün önce çıkan orman yangınını kontrol altına alma çalışmaları sürüyor. Gruplar, 7 uçak, 21 helikopter, 110 fıskiye, 18 iş makinesi ve 584 işçi ile havadan alevlere müdahale ediyor.

Pazar günü saat 16.30 sıralarında Çanakkale merkeze bağlı İğdelik Mahallesi’nde iki ayrı noktada orman yangını çıktı. Ateş rüzgarının da etkisiyle kısa sürede büyüdü. Gruplar, yangını kontrol altına almak için 3 gündür çalışmalarını sürdürüyor. Ekipler, yangına 7 uçak, 21 helikopter, 110 fıskiye, 18 iş makinesi ve 584 çalışanla havadan müdahale ediyor.

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Devam eden orman yangınında tek bir ağacın yanmaması için ‘orman kahramanlarının’ havadan ve yerden aktif müdahalesi kesintisiz devam ediyor. Çanakkale’de.”

Söndürme çalışmalarına Türk Silahlı Kuvvetlerine ait 3 adet AS-532 ve 2 adet S-70 tipi helikopter de katılıyor. Askeri helikopterler, yerli ve milli imkanlarla üretilen yangın söndürme kitlerini kullanarak havadan müdahaleye destek oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu