Ekonomi

Altın fiyatlarında hızlı düşüş

Altın fiyatları hızlı yükselişin ardından sakinleşmeye başladı. 2 bin dolar civarında hareket eden Ons Altın, küresel ekonomik gelişmeler ışığında yön bulmaya çalışıyor.

ABD ekonomisindeki enflasyon sorununun düzeltilememesi ve Fed’in bunun için sadece faiz enstrümanını kullanması piyasalardaki denge faktörünü bire indirdi.

Fed’in faiz politikasına ek olarak ABD ekonomisine ilişkin yavaşlama endişelerinin artması da altına olan talebi azaltıyor.

Ayrıca Çin ekonomisi de pek parlak bir görünüm sergilemiyor. Gevşek para politikasına geçiş Çin’in ekonomik büyümesinin bu yıl güçlü olmayacağına inanılıyor. Bu da pahalı metal altının fiyatını olumsuz etkilemeye başladı.

Fed’in bu yıl faiz indirimine gitmeyeceği beklentisi, ekonomik verilere göre hareket alanı olacağı beklentisi ise altına olan talebi azaltırken, dolara olan talebi artırdı.

PİYASALAR POWELL’İN AÇIKLAMALARINA ODAKLANIYOR

Fed Başkanı Jerome Powell bugün Kongre öncesi bir sunum yapacak. Sunumun ABD ekonomisinin gidişatı hakkında ipuçları vermesi bekleniyor. Powell’ın Türkiye saatiyle 17:00’de konuşması bekleniyor.

ONS ALTIN ​​HIZLI AŞAĞI

Ons altın fiyatları bir dönem 1950-1970 dolar seviyesindeydi. Dün 1950 dolar olan kritik eşiğin altına düştü ve hızlı düşüş akşam saatlerinde devam ederek 1929 dolara kadar sürdü. Ons altın bugün 1935 dolardan başladı. Gün içerisinde en düşük seviye 1935 doları, en yüksek seviye ise 1939 dolar seviyesinde görüldü. Şu anda 1935 dolarda işlem görüyor.

GRAM ALTINI DA BİR ANLIK KAYBEDİYOR

Ons altının düşüşüne paralel olarak Gram Altın fiyatları da geriledi. Gram altın güne 1466 liradan başladı. Gün içinde en düşük seviye 1464 lira, en yüksek seviye ise 1472 lira oldu. Şu anda gram altın 1469 liradan el değiştiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu